Podvýživa: Co ji způsobuje a jaké má následky? + Typy

Podvýživa: Co ji způsobuje a jaké má následky? + Typy
Zdroj fotografie: Getty images

I v dnešní době se s ní stále setkáváme a je problémem v mnoha zemích. Případy jejího výskytu najdeme i v České republice. Kromě podvýživy v důsledku špatné sociálně-ekonomické situace známe i takovou, která se objevuje jako příznak různých onemocnění.

Podvýživa vzniká na základě nedostatku živin, které jsou potřebné pro správné fungování organismu. Tento nedostatek může mít více příčin. Proto i podvýživu dělíme na několik typů.

Kachexie je rovněž výraz pro označení ztráty hmotnosti.

Podvýživa = malnutrice = marasmus = kvašiorkor = karence = kachexie.

Základy primární podvýživy je potřeba hledat v nedostatečném příjmu potravy. Tento typ se vyskytuje v rozvojových zemích, ve vrstvách ve špatné sociálně-ekonomické situaci. Dobře známé je hladovění modelek, kterým udržují svou váhu na nízkých hodnotách.

O sekundární podvýživě se mluví tehdy, pokud vzniká na základě nějakého onemocnění. Známe množství chorobných stavů, které ji způsobují. Ve velkém procentu se jedná hlavně o chronické nemoci.

Podvýživa se odborně nazývá i malnutrice (z latinského malus – špatný, nutritio – výživa).

Kromě dělení na primární a sekundární známe i jiné dělení. A to hovoří o energetické malnutrici a proteinové (bílkovinné) malnutrici.

Energetická malnutrice je označována také jako marasmus. Způsobená je nedostačujícím přísunem energie. Člověk postižený tímto typem je hubený, chybí mu nebo ubývá podkožní tuková vrstva. Ale nemá postiženou imunitu a hladina bílkovin v krvi je v normě.

tuky, cukry, kostky cukru, máslo
Organismus nevyužívá cukr a tuk pro energii. Zdroj foto: Getty images

Proteinová, bílkovinná, malnutrice nazývaná také jako kvašiorkor (jinak také kwashiorkor) se vyznačuje několika příznaky. Jedním je nízká hladina bílkovin v krvi a dalším je nižší hladina bílých krvinek, což má vliv na sníženou imunitu.

Organismus v tomto případě není schopen využít cukry a tuky pro získání energie. Jako náhradu využívá energii z bílkovin. Snížená hladina bílkovin následně vyvolá otoky.

K tomu se přidružuje špatné hojení ran a mezi nejtěžší komplikace patří multiorgánové selhání, sepse. Osobitým stavem je karence. Označuje se jí chybění jednoho nutričního prvku. Pod tento pojem spadá například nedostatek vitamínů nebo stopových prvků.

Mezi nejčastější příčiny podvýživy patří

Vzniká například při různých infekcích, nádorových onemocněních nebo poruchách trávicí soustavy, kdy se do těla nedostává dostatek živin a potřebných látek.

Ruku v ruce jde s kachexií častokrát i oslabená imunita, případně nedostatek červených krvinek. Podvýživa nastává i u lidí s onemocněním AIDS, což je onemocnění imunitního systému, přičemž člověk s touto chorobu trpí i hubnutím, průjmy, nevolnostmi a také zvracením.

žena nechutenství, zelenina, zelí, cibule
Anorexií trpí častěji ženy. Zdroj foto: Getty images

Při cirhóze jater, což je chronický proces způsobený odumíráním tkáně a nahrazením vazivem, dochází k nodózní přestavbě jater, u které je také přítomna podvýživa. A to hlavně z důvodu nechutenství do jídla.

Člověk následně hubne, je unavený a má poruchy vyprazdňování stolice. Nastává i zvětšení jater. Nejčastěji je za cirhózou alkoholismus, hepatitida, poškození léky nebo některé metabolické poruchy, které naruší správnou činnost jater.

Kachexie nastává i při rakovině slinivky, přičemž vzhledem k tomu, že jde o velmi důležitý orgán regulující metabolické a zažívací činnosti v organismu, tak narušení jeho funkce se projeví více symptomy.

Existují dva druhy nádorů, které postihují slinivku, a to duktální nebo mucinózní nádor. Duktální karcinom je nebezpečnější. Toto nádorové onemocnění se projevuje bolestmi břicha, hubnutím, únavou, sníženou chutí k jídlu i nevolností.

Podvýživa je častá při různých mentálních poruchách, příkladem je mentální anorexie. Ta je typická odmítáním jídla, hubnutím a neustálou snahou získat dokonalou postavu.

Většinou je toto onemocnění typické u žen, které nejsou spokojeny samy se sebou, a proto buď odmítají jídlo nebo se snaží nadměrným fyzickým cvičením snížit svou váhu. Mnohdy užívají projímadla nebo si vědomě vyvolávají zvracení po jídle ve snaze omezit příjem potravin.

Při některých onemocněních nervového systému může vzniknout podvýživa v důsledku chorobného stavu organismu. Tak je tomu u Huntingtonovy nemoci. Jde o neurodegenerativní onemocnění, které se vyznačuje pohybovou poruchou, demencí a poruchami osobnosti.

V posledních stádiích nemoci je přítomna i těžká forma podvýživy. Obecně by měli lidé trpící podvýživou vyhledat lékaře, který jim pomůže zlepšit jejich stav.

Následky podvýživy

Malnutrice se tedy dělí na několik druhů.

Obecně se projevuje následovně:

  • ztráty podkožního tuku
  • úbytek svalové hmoty
  • otoky dolních končetin, břicha, tedy ascites
  • zhoršení psychického stavu
  • kožní změny, lámavost nehtů
  • při marasmu hubnutí, snížení hmotnosti následkem úbytku tuku a svalů
  • u kvašiorkoru bývá normální vzhled a také zachován tělesný tuk a svaly
  • zhoršené hojení ran
  • dekubity se tvoří častěji
  • snížená imunita

Podvýživa u dětí je výsledkem stejných příčin jako v dospělosti. Výstižným příkladem je hladovění dětí v rozvojových zemích, v některých afrických státech.

Následkem hladovění dochází k úbytku svalové hmoty, snížené hladině krevních bílkovin. Čehož výsledkem je vyhublá postava s výrazným otokem břicha. Ten se jinak nazývá i ascites.

Video o malnutrici

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.