Jak se léčí endometrióza? Dá se jí zbavit?

Léčba je dvojího typu. A to konzervativní nebo chirurgická. Také může připadat v úvahu kombinovaná. Konzervativní léčba má sice vysokou účinnost, ale 25–50 % případů může do roku od ukončení léčby udávat návrat obtíží. Proto i přístup k léčbě je vysoce individuální záležitostí.

Nejvyšší účinnost mívá konzervativní typ léčby při peritoneálních ložiskách. U ostatních forem úspěšnost klesá. Léčba je samozřejmě rovněž závislá na projevech onemocnění. Hormonální léčba využívá blokádu ovulace. Používá se progestin, hormonální antikoncepce, nesteroidní antiflogistika, analogy GnRH a jiné léky.

Nápomocná může být homeopatie, akupunktura, ale i dieta. Význam má zvýšení přísunu vitaminů skupiny B, C, E a také vyšší příjem hořčíku. Samostatnou skupinou je léčba neplodnosti při endometrióze. Při její léčbě hraje roli přesná příčina neplodnosti. Jiný druh se volí, pokud jde o překážku (srůsty) nebo hormonální či jiné faktory.

Léčba je možná i chirurgickým zákrokem. Nejčastěji se realizuje chirurgické odstranění ložisek endometriózy. Ta se nacházejí tam, kde by neměla být. Díky laparoskopické operaci se snižuje míra invazivních zásahů.

A tím se zkracuje i doba rekonvalescence pacientky po operaci. Při rozsáhlých nebo nepříznivě umístěných ložiscích je potřeba odstranit vaječníky nebo je nutná hysterektomie. Tato radikální metoda se volí hlavně u žen, které již neplánují těhotenství.

Odstranění vaječníků znamená zastavení hormonálního cyklu, ale zároveň i nemožnost mít dítě do budoucnosti. Medikamentózní léčba se dá použít samostatně nebo jako součást pooperační léčby. Cílem je blokáda hormonálního cyklu a regrese ložisek endometrií. Používají se kombinace estrogenů a gestagenů. Při menších ložiscích je tato léčba poměrně úspěšná. Na rozdíl od chirurgického odstranění ale hrozí opětovná recidiva.

fsdílet na Facebooku