Jak vyléčit zánět vedlejších nosních dutin? Léky, antibiotika a další na zánět

Důležitý je klid na lůžku.

Kromě obvyklé symptomatické (příznakové) léčby jsou často vhodnou volbou antibiotika. Doporučují se nosní kapky a při současném kašli také sirupy. Antibiotika se nejlépe podávají podle mikrobiologicky prokázané citlivosti, ale lze je podávat i empiricky.

Vhodný je také výplach dutin fyziologickým roztokem. Jako doplňkovou protizánětlivou léčbu lze použít léky, jako je paracetamol. Někdy je důležitá i nesteroidní léčba souběžné bolesti.

Vhodnou domácí léčbou jsou bylinné čaje, jako je máta, meduňka, šalvěj nebo podběl, které lze použít i k výplachu nosní dutiny.

Taková léčba vede ke snížení otoku sliznic nosních a vedlejších nosních dutin, usnadňuje odkašlávání a vede k zprůchodnění dýchacích cest. Důležité je také pití velkého množství tekutin.

Při dlouhotrvajícím zánětu je někdy nutný chirurgický zákrok.

Může se jednat o odstranění polypu nebo kousku sliznice nebo o plastiku nosního septa, která lépe zprůchodní dýchací cesty.

Jednou z možností léčby je použití infračervené lampy zvané solux. Její světlo urychluje hojení a má dobrý vliv na obnovu epitelu po prodělání infekce. Naopak se nedoporučuje aplikace suchého tepla parafínového typu.

Zejména v lázeňských zařízeních je možné použít inhalační terapii s adjuvantem (obvykle látka, která vede k rozšíření průdušek a obecně dýchacích cest a usnadňuje vykašlávání).

fsdílet na Facebooku