Léčba zácpy: léky, projímadla, dieta – strava, tekutiny

Pokud se objeví krev ve stolici, dlouhodobá zácpa, bolest nebo neobvyklé příznaky, je nutné vyhledat odbornou pomoc lékaře.

Základem léčby zácpy je správné určení příčiny jejího vzniku. Léčba chronické zácpy však vždy patří do rukou lékaře. Terapie spočívá v určení a odstranění příčiny jejího vzniku.

Konzervativní terapie zácpy zahrnuje změnu stravovacích návyků, životního stylu, zvýšený příjem vlákniny, dostatečný příjem tekutin a zvýšenou fyzickou aktivitu během dne.

Pokud ve střevním traktu jedince převažuje spasticita, doporučuje se vláknina rozpustná ve vodě. Naopak při převaze hypotonického střevního traktu je vhodná vláknina nerozpustná ve vodě.

Podpůrnou léčbou je užívání prebiotik a probiotik na podporu zdraví trávicího traktu, trávení a střevní peristaltiky.

Farmakoterapie obstipace zahrnuje prokinetika zlepšující průchod trávicím traktem a zmírňující přítomné křeče. Spasmolytika jsou indikována zejména u spastické formy obstipace.

Krátkodobě mohou být indikována laxativa s různým mechanismem účinku (osmotická, dráždivá, bobtnající...).

  • Osmotická laxativa zadržují vodu ve střevním traktu a způsobují vodnatou stolici.
  • Dráždivá projímadla působí přímým drážděním nervových zakončení stěny střevního traktu.
  • Bobtnající projímadla současně s příjmem tekutin ve střevě bobtnají. Nabobtnají a roztažením střevní stěny stimulují jejich peristaltiku.

Při medikamentózní léčbě by měl typ projímadla a jeho užívání individuálně doporučit lékař, zejména kvůli možnému riziku následných komplikací.

Chirurgická léčba je poslední možností. Je nezbytná v nevyhnutelném případě mechanické obstrukce střevního traktu. Volí se také a u pacientů, kde není vyhlídka na zlepšení konzervativní a farmakologickou léčbou.

Patří sem například analplastika nebo kolostomie (diverze tlustého střeva).

fsdílet na Facebooku