Co signalizuje bolest vystřelující pod pravou lopatku?

Co signalizuje bolest vystřelující pod pravou lopatku?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest vystřelující pod pravou lopatku mohou vyvolat onemocnění orgánů, ale i svalové či kosterní problémy. Často pochází z oblasti páteře.

Ptáte se, co signalizuje bolest pod pravou lopatkou? Příčin může být několik.

V některých případech jde o nevýznamné potíže. To ale nemusí platit vždy. Existují i závažná a riziková onemocnění, která se mohou projevit právě tímto příznakem.

Silné bolesti pod pravou lopatkou se mohou vyskytovat při problémech s páteří. Ty mohou probíhat i nekomplikovaně a ustoupit během několika dní. Základem problému může být i vyhozená meziobratlová ploténka. A to už není zanedbatelný problém.

Podobným příkladem jsou bolesti v dané oblasti pocházející z žeber, z namoženého a nataženého svalu či svalového úponu a šlach.

Tyto dva příklady se vyznačují hlavním rysem, kterou je bolest spojená s pohybem či změnou polohy.

Jiným typem jsou potíže pocházející z orgánových onemocnění. I v tomto případě se může bolest šířit z oblasti pod žebrem až do místa mezi lopatkami.

Přečtěte si také článek bolest mezi lopatkami.

Chcete vědět více o tomto nepříjemném příznaku?
Čtěte s námi a dozvíte se, co je za bolestí pod pravou lopatkou při nádechu, pohybu či ve spojitosti s dušností.

Bolest mezi lopatkami a pohybový aparát

Pokud trpíte bolestí, která může být i silná a intenzivní, nemusí to značit závažný problém. Může jít o bolest, která vznikla následkem namožení pohybového aparátu.

V oblasti hrudníku je velké množství svalů, svalových úponů či šlach. Tyto struktury mohou být přespříliš zatíženy pod vlivem nepříznivého pohybu a kvůli přemrštěné fyzické námaze.

Negativní vliv na bolest v dané lokalitě může mít také:

  • nesprávné držení těla
  • nadváha a obezita, ale naopak i podvýživa
  • sedavý způsob života a nedostatek fyzické aktivity
  • namožení při pohybových aktivitách
  • nerovnoměrné přetížení
  • úraz
  • infekce a zánět
  • stres
  • těhotenství

Úsek hrudního koše a žeber může být poškozen i při úrazu hrudníku, následkem čehož vzniká ostrá bolest. A ta vůbec nemusí značit zlomená žebra.

Intenzivní, a hlavně ostrá bolest přetrvává několik týdnů i při naražených žebrech.

Průvodním znakem těchto problémů je, že intenzita bolesti stoupá hlavně při pohybu nebo i při změně polohy. Problémem je i kašel, kýchání. Bolestivý je i hluboký nádech či spánek v nesprávné poloze.

Stává se, že se ráno vzbudíte a bolí vás celý člověk. Hrudník, páteř i pod pravou lopatkou, a to už od noci. Na svědomí to může mít špatný spánek, poloha během spánku i nevhodná matrace, a to i bez předchozí námahy či úrazu.

Závažnějším stavem jsou problémy s páteří, které nemají pouze funkční základ, ale organickou příčinu. Těch může být několik.

Příkladem je chorobné zakřivení páteře (skolióza), vyhozená meziobratlová ploténka či až hernie disku a jiné.

Více článků najdete v kategorii našich článků: onemocnění páteře.

Bolest v úseku lopatek může v tomto případě vyvolat i problém v ostatních částech páteře, od krční, přes hrudní, bederní či z oblasti kříže. Příkladem je blok krku, blok páteře a jiné funkční stavy.

Ptáte se: Jaká je účinná pomoc při bolestech zad či krku?

Bolest mohou doprovázet také ostatní nepříjemné příznaky:

+

Bolest v oblasti lopatek může mít příčinu i v oslabených mezilopatkových svalech.

A s tímto problémem souvisí...

Přetížená páteř, krk, šíje je problémem moderní doby.
Sedavý způsob života, sedavá práce, práce v monotónní poloze, práce za počítačem a kancelářským stolem, nedostatek pohybové aktivity.
Negativem je také stres a psychická zátěž.

Hodiny strávené s těmito činiteli, a člověk se nevyhne bolesti krku a celé páteře. Bolest může vyzařovat do hlavy, ramen, do oblasti mezi lopatky. Pacient si stěžuje i na brnění rukou.

Píchání na hrudi a dušnost imitují srdeční onemocnění.

Psychosomatické potíže jsou samostatnou kapitolou, kdy onemocnění nemá organický základ. Dlouhodobý stres, konflikty či traumatizující zážitky ale vyvolají příznaky, jako by šlo o orgánové postižení.

Bolest pod pravou lopatkou z důvodu onemocnění orgánů

Složitější případy zastupují onemocnění orgánů. V tomto případě nemusí jít ani o bolest ostrou či příliš intenzivní. Průběh příznaků je samozřejmě individuální a odvíjí se od několika vlastností.

Nejčastěji od žlučníku a ledvin

Jako první žlučníkový kámen...
Litiáza = chorobná tvorba kamenů.

Bolest pod pravou lopatkou je často přítomna při žlučníkové kolice. V tomto případě je základem problému žlučníkový kámen.

Bolest při žlučníkové kolice bývá intenzivní, kolikovitá a lokalizovaná v horní části břicha a v oblasti žaludku (v epigastriu) se šířením pod pravý žeberní oblouk. Navíc se šíří do zad a pod pravou lopatku.

Žlučové a žlučníkové kameny se vyskytují i u mladých lidí, většinou však u žen. Vznikají pro zvýšenou koncentraci látek ve žluči. Podle toho mohou být například pigmentové či cholesterolové.

Cholelitiáza = žlučové kameny.
Cholecystolitiáza = žlučový kámen ve žlučníku.
Choledocholitiáza = žlučový kámen v žlučových cestách v játrech či mimo ně.

Rizikovým faktorem vzniku žlučových kamenů je:

  • strava s vysokým obsahem cholesterolu a špatných tuků (nasycených mastných kyselin)
  • poruchy metabolismu
  • obezita a nadváha
  • přejídání
  • diety a nepravidelné stravovací návyky
  • onemocnění jater či cukrovka
  • těhotenství

Těhotenství je období, kdy se u žen může vyskytnout žlučníková kolika, a tedy i bolest pod pravou lopatkou. A to i v případě, že žlučníkové problémy dosud žena neměla.

Projevem je kolikovitá bolest, která se šíří z oblasti žaludku a vrchní oblasti břicha pod pravý žeberní oblouk až pod pravou lopatku.

Bolest je intenzivní, náhlá, nutí člověka procházet se a hledat si úlevovou polohu.

Přidružuje se tíha na žaludku, pocit na zvracení (nauzea) až zvracení (vomitus). Nevolnost doprovází říhání, nadýmání (meteorismus), pocit těžkého žaludku, napětí po jídle.

Žlučový kámen ucpe žlučové cesty či vývod žlučníku. To vyvolá typický průběh. Omezení odtoku žluči do střeva může způsobit i žluté zabarvení kůže.

Záchvaty se mohou pravidelně opakovat nebo se léta nevyskytnout. Provokačních faktorů je veliké množství a nejvyšší riziko tvoří dietní chyba a těžké mastné jídlo.

Často se vyskytují noční záchvaty, protože poloha vleže provokuje ucpání žlučových cest.

Ve druhém pořadí zánět žlučníku a žlučových cest...

Onemocněním, které přímo souvisí se žlučníkovými kameny, je zánět žlučníku. Asi 90 % případů zánětu má základ v kamenech.

Jde o zánět, který vzniká následkem hromadění žluči.

Zánět žlučníku = cholecystitida.
Zánět žlučových cest = choangitida.

Bolest břicha a v pravém podžebří, která se může přesouvat pod pravou lopatku, provází i zvýšení tělesné teploty až horečka, zimnice, tíha na žaludku, zvracení či žloutenka.

Žlučníkové kameny úzce souvisí i se zánětem slinivky, který může vzniknout jako komplikace. V tomto případě je však typické, pokud se bolest vyskytuje pod levým žeberním obloukem. Vyzařuje až do zad.

Přečtěte si také:

Bolest při močových kamenech?

I při močových kamenech může vzniknout ostrá kolikovitá bolest břicha, která může vyzařovat do zad. Nejčastěji je lokalizovaná v bederní části zad. Může vyzařovat i výše do oblasti lopatek.

Člověk je bledý, zpocený, neposedí, hledá si úlevovou polohu. Může mít pocit na zvracení nebo zvracet. Bolest může vyzařovat do břicha, do slabin či do oblasti genitálií. Podle strany, kde se močový či ledvinový kámen nachází, se lokalizuje i bolest.

Urolitiáza = chorobná tvorba močových kamenů v ledvinách či močových cestách.

Častěji postihuje muže, a to až 5násobně častěji.

Základem je porucha odtoku moči, spojená s hromaděním sedimentů solí, minerálů či jiných kamenotvorných látek.

Při jejich vzniku se podílí i množství rizikových faktorů:

  • nesprávná životospráva
  • nedostatek pohybové aktivity
  • špatné složení stravy
  • snížený příjem tekutin
  • psychická zátěž a stres

Čtěte také: Jak léčit močové kameny?

Ostatní onemocnění a bolest v oblasti lopatek

Bolest mezi lopatkami bývá průvodním příznakem různých onemocnění, která se spojují s pohybovým, neurologickým, respiračním, srdečně-cévním či trávicím systémem.

V tomto případě se při konkrétním onemocnění vyskytují i přidružené příznaky. Příkladem je i dušnost, dyspnoe, bledost, pocení, zvýšení tělesné teploty až horečka, nevolnost, tíha na žaludku, pocit na zvracení až zvracení, nechutenství, krvácení do trávicího traktu a jiné.

V tomto případě nemá změna polohy významný vliv, jak je tomu při problémech s pohybovým aparátem.

Příčinou bolestí mezi lopatkami může být také:

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • solen.sk - Bolesti zad
  • nspskalica.sk - Žlučníkové kameny umí potrápit
  • solen.sk  - urolitiáza
  • jfmed.uniba.sk - Diferenciální diagnóza funkčních poruch osového orgánu a kořenových syndromů. Cervikobrachiální a lumboischiadický syndrom
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.