Bolestivé lymfatické uzliny: Co znamená, když bolí a jsou zvětšené?

Bolestivé lymfatické uzliny: Co znamená, když bolí a jsou zvětšené?
Zdroj fotografie: Getty images

Bolestivé uzliny jsou příznakem zánětu v dané oblasti jejich zvětšení. Signalizují záněty horních cest dýchacích, a to zvětšením a dotykovou bolestivostí uzlin v oblasti hlavy a krku. Mohou být příznakem zánětu prsní žlázy, a to v podpaží. Stejně tak i v případě zánětu na jakémkoli místě těla.

Bolestivé lymfatické uzliny znamenají většinou přítomnost nějaké infekce v těle. Lidský organismus má uzliny na více místech – na krku, pod dolní čelistí, v podpaží, na tříslech, hrudníku mezi plícemi a také na dalších místech.

Signál zánětu

Uzliny jsou jakýsi signalizátor zánětu. Pokud někde v těle je infekce, uzliny blízko ní se zvětší a při dotyku jsou bolestivé. To proto, že v nich probíhají imunitní reakce a většinou zánět začíná právě zde.

TIP: O zvětšených lymfatických uzlinách jsou informace v článku o příznaku.

V případě infekce a zánětu však nemusí být uzliny zvětšené příliš. Spíše jen mírný otok a okolí na povrchu kůže u lymfatických uzlin je zarudlé. I to je vnější symptom toho, že se něco v uzlinách děje.

Pokožka má ale nejen červenou barvu, je také teplá. A v případě, že jde o větší zánět nebo neléčenou infekci, mohou se lymfatické uzliny natolik zduřit, že jsou vidět jako menší bulka. To je ale velmi vzácné a jde pak už o jiný typ příznaku než bolest.

Uzliny hlavy a krku

Model lymfatických uzlin hlavy a krku
Lymfatické uzliny hlavy a krku. Zdroj: Getty images

Na obrázku níže je vidět, jak jsou rozloženy lymfatické uzliny v oblasti hlavy a krku. Při různých zánětech, ale i jiných onemocněních se v příslušné oblasti může objevit jejich zvětšení, samozřejmě i bolestivost.

1. uzliny před boltcem
2. za ušima
3. parotické, povrchové a hluboké
4. zátylku
5. podčelistní
6. pod bradou, několik drobných uzlin
7.–9. boční krční, vnější krční, povrchové a hluboké
10. přední krční
11. uzliny nad klíční kostí

Čeho příznakem jsou bolestivé uzliny?

Bolestivé zvětšené uzliny v místě, kde je infekce v organismu, mnohdy způsobují postiženému člověku větší problémy než bolesti samotné nemoci, která se přes uzliny projevuje. Například pokud jde o bolesti v krku, mnohdy je bolest z lymfatických uzlin na krku nebo pod dolní čelistí větší než samotná bolest v krku.

U většiny infekcí ale uzliny bolí pouze na dotyk na daném místě a samy o sobě nemusí být až tak velkým problémem pro člověka. Bolestivostí uzlin se projevuje více skupin nemocí.

Jde o zánětlivá onemocnění a infekční choroby dýchacích cest, jako například zánět nosohltanu, angína (tonzilitida) nebo zánětlivá onemocnění na orgánech horních cest dýchacích.

Žena, drží si krk rukama, má bolestivé lymfatické uzliny jako následek zánětu, lékař píše nález
Bolest značí zánět. Zdroj: Getty images

Bolestivé uzliny mohou signalizovat i úplně jiné nemoci. Například uzliny vzadu na hlavě na úrovni uší mohou být příznakem pro toxoplazmózu. Pod ušima pak může bolestivost uzlin upozornit na zánět středního ucha.

Mezi okem a uchem jsou lymfatické uzliny, které bolí při zánětu spojivek. Na krku se lymfatické uzliny zduří a bolí při záškrtu, angíně a jiných onemocněních v dutině ústní.

Pokud se zvětší a jsou bolestivé uzliny v podpaží, může jít o zánět prsní žlázy. Rozlišovacím znakem mezi zánětem a například nádorem je právě bolest. Při nádorovém onemocnění prsní žlázy uzliny nebolí, jsou pouze zvětšené.

Bolestivé uzliny slabin (třísel) signalizují infekční a zánětlivá onemocnění v oblasti dolních končetin nebo v rámci pohlavních orgánů, například při syfilidě, herpetickém onemocnění způsobeným viry nebo při chlamydiové infekci, která napadá zejména ženské pohlavní orgány.

Jsou však i choroby, které způsobují bolestivost více uzlin. Například infekční mononukleóza, HIV nebo plané neštovice. Zduření všech lymfatických uzlin nastává při onemocněních, jako je například infekční mononukleóza, toxoplazmóza, ale také při HIV.

Bolestivé uzliny mohou upozornit i na méně rozšířená onemocnění, jako jsou například spála, mastitida a případně chronický únavový syndrom. Zde jsou samozřejmě přítomny i další symptomy, které mohou více napovědět o konkrétní diagnóze.

Pozor na zvětšení uzlin, ale bez jejich bolesti

Model ženy, prsní žláza, podpažní mízní uzliny
Ne každé zvětšení uzliny v podpaží značí rakovinu. Zdroj: Getty images

Zvětšení lymfatických uzlin probíhá i z důvodu nádorového onemocnění. V tomto případě ale není přítomna dotyková bolest. Tak se také dají odlišit zvětšené uzliny při leukémii a lymfomu, ale i jiných nádorových onemocněních.

Lymfatické uzliny u nádorových onemocnění jsou zvětšené, kulaté a nepohyblivé, jako by přirostly ke svému okolí. Při zánětu, jako tzv. reaktivní uzliny se objevují například při zánětu v dutině ústní nebo na kůži (reaktivní uzlina na krku). Takové uzliny jsou zvětšené, pohyblivé a vřetenovitého tvaru, mohou bolet.
Pro určení těchto závažných onemocnění je samozřejmě potřebné odborné lékařské vyšetření.

Varovné příznaky zvětšení lymfatické uzliny:

  • náhle zvětšení a rychlý růst
  • zvětšení nad 3 cm
  • chybí zarudnutí
  • chybí bolest
  • pevná konzistence
  • v oblasti podpaží, krku a nad klíční kostí
  • zvýšení tělesné teploty do 38 °C
  • únava
  • hubnutí
  • výrazné pocení v noci
  • svědění kůže
  • dušnost
  • otoky těla, například hlavy, krku, podpaží, třísel, dolních končetin
  • zvětšené uzliny na několika místech najednou, například na krku a současně v podpaží a tříslech (může se jednat o lymfom)
  • bolest břicha - označuje zvětšené uzliny v břiše, velmi časté u dětí, až po silné bolesti břicha, např. i s teplotou
  • suchý kašel - zvětšené uzliny v mediastinu, tj. v hrudníku

Video o lymfatických uzlinách

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.