Bolest při polykání? Co je příčinou dlouhodobé i jednostranné bolesti

Bolest při polykání? Co je příčinou dlouhodobé i jednostranné bolesti
Zdroj fotografie: Getty images

Jedná se o častý příznak zánětlivého onemocnění v ústní dutině, dýchacích cestách, ale také v trávicí soustavě. Kromě zánětu se vyskytuje i při onkologických procesech. Méně vážná příčina může být křeč jícnu nebo jeho psychogenní stažení. Různorodost příčin a výskyt po delší dobu vyžaduje odborné vyšetření.

Bolest při polykání (odynofagie) se vyskytuje jako běžný příznak zánětů v dutině ústní nebo jiných částech trávicí soustavy nebo v dýchacích cestách. Běžně může být příčinou křeč jícnu nebo psychogenní stažení. Může se však vyskytnout i u jiných závažných onemocnění, např. u nádorů.

Bolest při polykání je někdy spojena i s vyzařováním bolesti do ucha. Při polknutí může vzniknout bolest na hrudi. Důvodem je společná inervace těchto částí nebo blízké uložení sousedních struktur.

Zánět v dutině ústní a dýchacích cest

Bolestivé polykání ve většině případů souvisí s bolestí v krku a onemocněními infekčního původu. To jsou například angína nebo laryngitida. Ve většině případů je přidružený i kašel.

Při laryngitidě a společně i zánětu hlasivek je kromě bolestivého polykání možné pozorovat i symptomy jako suchý a neproduktivní kašel, bolest v krku, chrapot, případně ztrátu hlasu, zvýšení tělesné teploty. Později i vlhký kašel a vykašlávání hlenu.

Podobně se projevuje i chronický zánět nosohltanové mandle, chronický zánět vedlejších nosních dutin. Bolest v krku při polykání a na jedné straně je příznakem i prodlouženého styloidního výběžku. Tehdy je cítit i bolest při pohybu hlavy.

Příklady jiných zánětů:

  • zánět hltanu (faryngitida)
  • zánět jícnu (ezofagitida)
  • zánět hrtanové příklopky (epiglotitida)
  • příušnice nebo (parotitida – zánět slinné žlázy)

Zánět krčních mandlí

Tonzilitida může být bakteriálního, ale i virového původu. Je to pojmenování pro zánět patrových, tedy krčních mandlí. Je doprovázena silnými bolestmi v krku a škrábáním v krku. Bolest mandlí je zhoršená při polykání, a to i slin, tekutin či jídla.

Zánět může být jednostranný. Tehdy je i bolest v krku při polykání jednostranná.

Ženu bolí hrdlo, má zánět, tonsilitidy, sprej na lokální léčbu
Bolest v krku zhoršená při polykání je příčinou, například tonsilitidy. Zdroj: Getty images

Bolest při polykání a ostatní onemocnění

Bolest při polykání je možné cítit i při refluxní chorobě jícnu. Žaludeční šťáva se při tomto onemocnění vrací do jícnu. To je spojeno s pálením žáhy (pyrózou).

Někdy se stává, že kromě bolestivosti při polykání je přítomen i pocit uvíznutí sousta při jídle v hrdle. Jde o příznak zvaný dysfagie. V některých případech jde o neurologické onemocnění. Přečtěte si také: Poruchy polykání: Proč zůstává jídlo v krku a nedá se spolknout?

Model lidského těla, výřez s viditelnou trávicí soustavou - jícen a žaludek
Bolest při polykání má několik příčin v onemocněních jícnu nebo žaludku. Zdroj: Getty images

Pocit cizího tělesa v krku, někdy popisovaný jako pocit koule, boule, sousta jídla v krku, způsobuje i psychogenní stažení svalstva jícnu. Odborně se označuje také pojmem globus hystericus.

Bolest při polykání může být způsobena i jícnovými divertikly. Toto rozšíření vytvoří slepě ukončenou dutinu. Ta ztěžuje přechod sousta do žaludku. Přidružuje se i bolest na hrudi, zápach z úst.

Bolest se vyskytuje i při zúžení jícnu. Zúžení je důsledkem několika příčin. Dochází k němu při vředové chorobě a při zjizvení stěny, kdy se po poškození stěny jícnu původní tkáň nahrazuje nefunkční jizvou.

Příčiny mohou být i neurologické, například achalázie jícnu, ale také může jít i o útlak z vnějšku. Ten vznikne např. při onemocnění štítné žlázy, příštítných tělísek, rakovině plic, zvětšení uzlin v hrudníku, nádorech a dalších.

Příkladem je i křeč jícnu. Jinak se dá najít i pod názvem difúzní jícnový spasmus. Dochází při něm ke křeči, stažení svaloviny jícnu. To může být následkem příjmu příliš studené či horké stravy, někdy při požití většího sousta, když při polykání vznikne bolest jícnu.

Vyskytuje se také jako jeden ze symptomů onemocnění, která nesouvisí přímo s ústní dutinou nebo horními dýchacími cestami. Například syfilis, kdy vzniká syfilická angína. Ale projevuje se i na různých jiných sliznicích.

Onkologická onemocnění a bolest při polykání

Mnohdy je spojena s nádory hlavy a krku, jícnu nebo hrtanu. Všímáme si, zda jsou kromě bolestivého polykání přítomny i další příznaky, např. chrapot, zápach z úst, porušený kožní kryt, úbytek hmotnosti, celková slabost, dýchací obtíže a podobně.

Dlouhotrvající bolest může značit onkologický proces.

V těchto případech je přítomna dlouhodobá bolest. Člověk může mít pocit, jako kdyby mu v hrdle uvízlo nějaké nespolknuté sousto jídla. V rámci rakoviny ústní dutiny je možné najít nádory na jazyku, mandlích nebo slinných žlázách.

Nádorová onemocnění se častěji vyskytují u rizikových skupin. Mezi ně patří zejména kuřáci. Některé HPV viry mají nádorový potenciál, např. HPV 16, a často se vyskytují u pacientů se zhoubným nádorem nosohltanu.

Při těchto nádorových onemocněních nebo formách rakoviny v dutině ústní, hrtanu či jícnu je důležitá rychlá diagnostika a odstranění nádoru. Právě proto nelze dlouhodobější bolesti při polykání nikdy zanedbat.

Video o potížích při polykání

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.