Příznaky spojené s očima

Padání víček: Proč vzniká ptóza, spadlé a povislé víčko?

Padání víček

Ptóza nebo také spadlé a povislé víčko není pouze estetickým problémem. Základ může mít i v závažnějším onemocnění nervového či cévního charakteru.

Snížené slzení: Jaké má příčiny a jaké příznaky se k němu přidávají?

Snížené slzení

Snížené slzení a suché oko jsou v dnešní době aktuální problémy, které z dlouhodobého hlediska výrazně škodí oku. Znáte příčiny a příznaky?

Zvýšené slzení: Jaké má příčiny a jaké jiné příznaky ho mohou doprovázet?

Zvýšené slzení oka

Zvýšené slzení patří mezi časté důvody návštěvy očního lékaře. Jeho příčinou může být mnoho očních problémů, ale důvodů může být více.

Zastřené vidění a mlha před očima? Poznejte hlavní příčiny

Zastřené vidění

Zastřené či mlhavé vidění je typickým znakem šedého zákalu. Ten však není jedinou příčinou. Je jich víc.

Výpadek zorného pole: Co je příčina skotomů a co je to zorné pole?

Výpadek zorného pole

Výpadek zorného pole je ztráta zrakové ostrosti nebo úplný výpadek vnímání ve viditelné oblasti v okolí člověka. Příčina může mít základ v oku, zrakovém nervu či přímo v mozku a zrakovém centru.

Vystouplé, vypouklé oči (exoftalmus) jako příznak Basedowovy choroby?

Vystouplé oči

Vystouplé oči (exoftalmus) jsou většinou příznakem problematické činnosti štítné žlázy. Příčin nicméně může být více. Navíc nejsou jen kosmetickým problémem, ohrožen může být i zrak.

Oslepnutí na jedno oko: Co způsobuje zhoršení či ztrátu zraku?

Oslepnutí na jedno oko

Slepota na jedno oko je příznakem, který může značit závažné ohrožení kvality zraku nebo také zdraví a života obecně.

Hnisavý výtok z oka: Zánět jako hlavní příčina? Pomůže domácí léčba?

Hnisavý výtok z oka

Hnisavý výtok z oka je hlavním znakem zánětu oka. Co je jeho příčinou a může vzniknout průvanem? Dá se léčit doma a za pomoci bylin či jiných babských rad?

Podráždění oka: Průvan, zánět a jiné příčiny? Co pomůže?

Podráždění oka

Máte podrážděné oči po celodenní práci za monitorem, nebo za to může průvan? S jakými jinými příčinami se můžeme setkat?

Dvojité vidění: diplopie jako náhlá, občasná, ale také trvalá porucha zraku?

Dvojité vidění

Dvojité vidění značí problém se zrakem. Ne vždy je ale základem zhoršený zrak a šilhání.

Zarudnutí víčka, svědění a otok z důvodu podráždění, zánětu? Příčiny a léčba

Zarudnutí víčka

Zarudnutí očních víček může mít rozličné příčiny, ze kterých myslíme v první řadě na zánět či podráždění. Základem jsou mikrobi i vnější činitelé, jako je prach, kouř či chlad. Existují také i jiné možnosti.

Zarudnutí očních spojivek: Jaké má příčiny? (+ příznaky)

Zarudnutí očních spojivek

Zarudnutí očních spojivek je typické pro zánětlivá onemocnění. Může se ale vyskytovat i z jiných příčin?

Trápí vás řezání oka? Poznejte příčiny bolesti oka

Řezání oka

Řezání oka je jedním ze symptomů zánětů či infekcí očí. Ale vyskytuje se i při únavě nebo syndromu suchého oka. Velký vliv má i vnější prostředí, a to prašné, suché a teplé nebo větrné počasí. Jinou příčinou řezání v oku může být alergie.

Z čeho mohou být žlutá bělma očí?

Žlutá bělma očí

Oční bělma mají za normálních okolností bílou barvu. V případě onemocnění může být žlutá. Tak je tomu například i při selhání funkce jater. Jiným příkladem jsou žlučníkové kameny. Horší stav je v případě maligního onemocnění. Můžeme je zpozorovat i u novorozenců.

Zhoršení zraku, problém se zaostřením? Náhlé, chronické poruchy zraku

Zhoršení zraku

Poruchy zraku mohou být vrozené, získané, trvalé, ale také dočasné. Jejich příčinou může být vysoký věk, degenerativní onemocnění i zánět. Zhoršení zraku se vyskytuje i při onemocněních mimo oči a je jejich symptomem.

Tlak v oku a pocit tlaku jako příznak? Jaké může mít příčiny?

Tlak v oku

Způsobí ho onemocnění oka, ale také očního víčka. Může být příznakem zánětu, ale někdy je za tlakem nádorové nebo jiné závažné onemocnění. Oční vyšetření je nejlepší volbou při výskytu obtíží.

Citlivost na světlo: Co způsobuje světloplachost (fotofobii)?

Citlivost na světlo

Citlivost na světlo je příznakem onemocnění oka. Přidružují se i symptomy jako bolest v oku, škrábání, svědění či únava očí. V jiných případech může značit neurologický problém, a to například meningitidu.

Svědění oka: Co je jeho příčinou? Co na svědění pomůže?

Svědění oka

Nejvyšší zastoupení má pravděpodobně alergická reakce. Následně zánět. Ale časté jsou také úrazy oka. Svědění oka je opět jedním z příznaků, které se nevyplatí podceňovat. Dlouhodobé potíže mohou vyvolat trvalé následky a zhoršení zraku.

Slepota: Jaké druhy známe a co znamená částečná, praktická?

Slepota

Zrak je jedním z nejdůležitějších vjemů. Jeho ztrátou nastává stav zvaný slepota. Ta může být úplná nebo částečná. Na příčině může být onemocnění, úraz ale také genetická chyba.

Šilhání: Co víme o zabíhání jednoho či obou očí? Dá se napravit?

Šilhání

Šilhání je porucha hybnosti očí. Jejich postavení při pohybu je rozdílné. Fixace zraku na předmět probíhá pouze jedním okem. Tato porucha má za následek poruchy zraku. Důležité je jeho včasné vyšetření a léčení.

Oči jsou smyslový orgán reagující na světlo a lidské oko patří mezi nejkomplexnější orgány. Zajišťuje zrak a je plně přizpůsobitelné, aby dokázalo zaostřit paprsek světla na sítnici. Díky očím vidíme okolí a můžeme přijímat zrakové vjemy z okolí, které se z oka přes nervovou soustavu přenesou do mozku, kde je centrum zraku zpracovává, a člověk si tak uvědomuje, co vidí. Oko má poměrně složitou strukturu, která mu umožňuje přizpůsobit se i nepříznivým podmínkám okolí.

Hlavní částí oka je oční koule, která je složena z očního bělma na povrchu, rohovky, řasnatého tělíska, duhovky, čočky, cévnatky, sítnice, slepé skvrny a sklivce. Prostor mezi víčkem, oční koulí a oční dutinou vystýlá spojivka, což je blána růžové barvy. V dutině nad oční koulí je umístěna i slzná žláza, která vylučuje slzy, a zvlhčuje tak oko. K ochraně oka slouží vrchní a spodní víčko a k pohybu celou oční koulí okohybné svaly.

Paprsek světla je zaostřen na sítnici, přičemž aby byl paprsek na sítnici dobře zaostřený, rohovka i čočka zaostřují více světelných signálů do jednoho bodu v sítnici, kde se tyto světelné signály spojí. Následně světlo způsobí chemické přeměny v buňkách citlivých na světlo, což jsou tyčinky a čípky, a tyto buňky vysílají nervové signály přes zrakové nervy do mozku, kde je zpracuje zrakové centrum. Oko se může zároveň i hýbat, a to přes okohybné svaly.

Problémy v rámci očního aparátu mohou nastat prakticky kdekoli. Ať už jde o různé defekty v okolí oka na víčkách, spojivce, slzné žláze nebo okohybných svalech, nebo přímo v oku. To mohou postihnout záněty některých jeho částí, problémy se zaostřováním a různé refrakční vady, jako je krátkozrakost, astigmatismus nebo dalekozrakost, případně je problém nervového nebo cévního charakteru. Někdy dochází k problému přímo v zrakovém centru v mozku.

Problémy s víčkem

Víčka mohou trápit různé záněty, otok nebo jiné bolestivé či nebolestivé problémy, které mnohdy ovlivňují přímo i zrakové schopnosti. Často se vyskytuje na víčku bulka, což signalizuje zanícenou oční žlázu, a je typická pro vlčí i ječné zrno na oku. Tato onemocnění se projevují následně i otokem víčka, který ale může nastat i při virovém zánětu víčka herpetickými viry, bakteriálním zánětu spojivek nebo při některých alergiích či hypotyreóze.

Také zarudnutí víčka je spojeno se záněty přímo na víčku nebo v jeho okolí, například u již zmiňovaného ječného zrna. Zarudnutí ale může souviset i se syndromem suchého oka, zánětem Meibovy žlázy a zánětem okrajů víček. Padání a neustálý pokles víček má obvykle souvislost s problémem neurologického charakteru a nastává například při lymské borelióze, tuberkulózní meningitidě a při onemocnění zvaném myastenia gravis.

Příznaky spojené se slzením

Z oka lze někdy pozorovat zvýšené slzení, hyperlakrimaci. Nejčastěji jde o projev alergie, která se obvykle projevuje i zarudnutím oka a jeho okolí. Někdy se však jedná i o příznak hypertyreózy, černého kašle nebo adenovirové infekce. Zvýšené slzení může někdy být projev i při zánětech spojivek nebo rohovek. Naopak snížené slzení se jmenuje hypolakrimace, a pokud je spojeno s pálením a řezáním oka, může dojít k vysychání a poškození rohovky.

Obvykle snížené slzení je způsobeno bakteriálním nebo virovým zánětem, případně nastává u Sjogrenova syndromu nebo u syndromu suchého oka. Nastane-li z oka hnisavý výtok, jde nejčastěji o zánět spojivky nebo rohovky, případně může tento výtok jít i z ječného nebo vlčího zrna, které postihují víčko. Také některé nebezpečné nitrooční záněty jako zánět duhovky se takto projevují. Hnisavá sekrece z oka je i u některých alergií.

Zhoršení vidění

Zhoršení zraku může být příznakem poruchy přímo v oku nebo se může jednat i o problém způsobený nervovým přenosem signálů či o problém v mozku. Poruchy zraku nastávají tak například při astigmatismu, krátkozrakosti nebo při různých zákalech v oku, ale například i při adenomu hypofýzy, diabetické retinopatii, epilepsii, krvácení do mozku nebo při nedostatečném prokrvení oka. Někdy jsou úplné, jindy dochází jen k výpadkům v zorném poli.

Právě výpadky v zorném poli jsou spojeny nejvíce se zákaly, ať už šedým nebo zeleným zákalem. Také se může epilepsie, migréna nebo diabetická retinopatie projevit takovými výpadky, případně je mají i lidé s onemocněním zvaným albinismus. U epileptických záchvatů nebo optické neuritidě je typické i mlžení před očima. I při migréně mohou nastat někdy takové stavy, ale obvykle jsou jen dočasné, podobně jako když jsou spojeny s nízkým tlakem.

Poměrně častým problémem je i dvojité vidění. To může být příznakem očního kataru nebo poruchy nervu, někdy i příznakem začínajícího šilhání. Dvojité vidění se může vyskytnout i při diabetické neuropatii, migréně nebo při cévní mozkové příhodě. Pro různé poruchy vidění je typické i šilhání, které může mít několik forem, a někdy spolu s ním dochází i ke snížení ostrosti zraku. Jedná se o typický příznak tuberkulózní meningitidy, toxoplazmózy či diabetické neuropatie.

Větším problémem s viděním je citlivost na světlo, čili světloplachost. Může souviset buď s narušením struktury, funkce nebo inervování oka, nebo v horším případě jde i o příznak některých vážnějších infekčních chorob, jako například malárie, klíšťova encefalitida, lymská borelióza nebo tuberkulózní meningitida. Také některé neurologické poruchy či problémy jako migréna se mohou projevovat takovou citlivostí. Někdy s ní souvisí i onemocnění štítné žlázy.

Zřejmě nejvíc se lidé obávají úplné ztráty zraku. V případě například oslepnutí na jedno oko může být důvod cévní, nervový nebo přímo v oku v důsledku nějakého očního zákalu, který postihne jen jedno oko. Slepota na obě oči může být způsobena přímo v mozku poškozením zrakového centra, nebo k ní dochází při poškození nervů či cév. Slepota tak může být příznakem diabetické retinopatie i aterosklerózy. Někdy je jen dočasná, jindy trvalá.

Bolestivé a nepříjemné příznaky

Velmi časté je podráždění oka, což může být reakce například na nějakou formu alergie, případně zánětu v oku. Podrážděné oko je typický příznak při zánětu spojivky, ale i u očí s dioptrickou vadou, které jsou více namáhány a někdy doprovázeny i svěděním, bolestí a únavou. Typicky se takto projevují alergie, např. alergie na prach. Někdy je možné podrážděné oko zpozorovat i při syndromu suchého oka, kdy není dostatečné jeho zvlhčování.

Svědění oka je také jeden z projevů suchého oka, přičemž může jít jak o poruchu slzného aparátu, tak o alergickou reakci, která je však obvykle spojena i se zarudnutím oka. Při zánětech, akutních nebo chronických, může oko bolet i svědit, někdy dochází i k pocitům řezání v oku. Nejčastěji je svědění oka spojeno s nějakou alergií, v sezóně třeba i se sennou rýmou, která se projevuje nejen na očích, ale třeba i plným nosem.

Řezání a řezavý typ bolesti v oku může být způsoben například bakteriálním zánětem rohovky, někdy dokonce ječným zrnem na oku nebo různými jinými zánětlivými onemocněními, například i spojivky. Často souvisí v případě zarudnutí a pocitu svědění i s alergickou reakcí na prach, roztoče, pyl nebo jiné vnější faktory. Řezáním oka se projevuje také specifické onemocnění zvané trichiáza, které je charakteristické nesprávným růstem řas.

Pocit tlaku na oko může být způsoben nervovými problémy, někdy i bolestmi hlavy za okem, případně jde-li tlak z vnější strany, často jsou na příčině ječné nebo vlčí zrno na víčku. Velmi často je tlak zevnitř na oko příznakem neuritidy nebo roztroušené sklerózy, což jsou problematická onemocnění nervového systému. Také někdy může mít člověk pocit tlaku v oku při šedém nebo zeleném zákalu, a to zejména v důsledku změn nitroočního tlaku.

Ostatní symptomy související s očima

Součástí několika infekčních onemocnění v organismu je zarudnutí očních spojivek. Jedná se například o adenovirovou infekci a jiné infekční choroby. Někdy se však zarudnutí projevuje i při zánětu spojivek nebo při alergických reakcích. Zúžené zornice na oku jsou zase příznakem otravy alkoholem nebo symptomem jiné intoxikace, případně tento stav nastává během bezvědomí a jde i o příznak nervové soustavy, kdy dochází k poruchám mozku či nedostatku kyslíku.

Žlutá bělma očí namísto bílé barvy jsou příznakem nejčastější zvýšení bilirubinu v krvi, což obvykle souvisí s infekcí hepatitidy, a to zejména tehdy, je-li zažloutlá pokožka i sliznice. Také u některých onemocnění jater může být tento symptom přítomen, ale to již není pravidlem. Vystouplé oči jsou zase nejčastěji příznakem onemocnění štítné žlázy, ať už jde o hypertyreózu nebo Gawes-Basedovu chorobu. V každém případě tento příznak není třeba podcenit.