Píchání v uchu: Z průvanu či od krční páteře? Příčin je více...

Píchání v uchu: Z průvanu či od krční páteře? Příčin je více...
Zdroj fotografie: Getty images

Bolest v uchu je příznakem onemocnění ucha samotného, ale ne vždy je to tak. Někdy vzniká na jiném místě a do ucha pouze vyzařuje. Avšak nejvyšší procento těchto bolestí má původ právě v uchu. Píchání v uchu je jen projevem.

Píchání v uchu je nepříjemným stavem. Vyskytuje se často z nezávažných příčin. Může se za ním ovšem skrývat i vážnější onemocnění?

Bolest ucha (otalgie) je dalším příznakem, který může značit několik onemocnění. Jedním případem je bolest způsobena lokálním onemocněním v oblasti ucha. Může se jednat o zánět zvukovodu, středního ucha, ale i vnitřního ucha nebo zánět kůže v dané oblasti.

Druhý typ se vyznačuje přenesenou bolestí do ucha, tj. pícháním v uchu z jiné oblasti. Tento typ bolesti se vyznačuje i jako vyzařování bolesti. Také je příčinou několika onemocnění. Jako příklad vzniká i při bolestech zubu, krční páteře.

Píchání v uchu je nejčastěji příznakem onemocnění zvukovodu nebo středního ucha. Ve vyšším procentu se jedná o zánětlivé onemocnění. Píchání bývá doprovázeno i zhoršeným sluchem.

Zánět středního ucha

Zánět střední ucha se odborně nazývá i otitida, otitis media nebo mezotitida. Může mít akutní nebo chronickou formu. Následně se rozděluje na hnisavý zánět nebo zánět nehnisavý.

Rizikovým faktorem a někdy i příčinou jsou infekce horních cest dýchacích, případně snížená imunitní schopnost organismu.

Při infekci horních cest dýchacích se virus nebo bakterie přenese přes Eustachovu trubici, ale nezřídka i krevní cestou. Jiná potenciální cesta pro infekci vede přes perforovaný ušní bubínek.

Mezi nejčastější původce se řadí:

  • respirační syncytiální virus RSV
  • chřipkový virus A a B
  • adenovirus
  • streptococcus pneumoniae
  • streptococcus pyogenes
  • staphylococcus aureus
  • Haemophilus influenzae
  • Moraxella catarrhalis
střední ucho anatomické zobrazení
Ušní boltec, zvukovod, střední a vnitřní ucho. Zdroj foto: Getty images

Jak je napsáno výše, doprovází infekce horních cest dýchacích. Určitě je vám známo i nachlazení způsobené profouknutím, známe ho pod názvem průvan. Jeho projevem je i píchání v uchu.

Ve většině případů je postiženo pouze jedno ucho, výjimečně obě. Oboustranný zánět se nejvíce vyskytuje u malých dětí.

Je symptomem pro zánět středního ucha. Je to velmi častá nemoc zejména u malých dětí. Charakteristickým příznakem je bolest uvnitř ucha, někdy i výtok z ucha.

U lidí se zánětem středního ucha se mohou vyskytovat i pocity zalehnutí v uchu. Někdy je přítomna zvýšená tělesná teplota nebo horečka. Dále je přítomno hučení v uších, bolesti hlavy. V malém procentu případů může dojít i ke zvracení.

Akutní forma má rychlý a náhlý nástup. V tomto případě bývá zánět obvykle oboustranný. Chronická forma se projevuje spíš svěděním a pálením v uchu, někdy i tlakem. Samozřejmě je přítomno i píchání v uchu.

Léčba zánětu středního ucha je zaměřena zejména na zmírnění bolesti, ale také na vyléčení samotného zánětu. Provádí se paracentéza a následně se nasadí i antibiotika. To by mělo i do budoucna zabránit opakování zánětu v krátké době.

Kromě toho je píchání v uchu příznakem pro zánět zvukovodů. To je také poměrně časté a bolestivé onemocnění ucha. V podstatě jde o zánět zevního zvukovodu.

Zánět zvukovodu a vnějšího ucha

Projevuje se zejména jako bolest ucha, zalehnutí v uchu a následně i zhoršený sluch. Někdy je přítomen výtok z ucha a zvýšená tělesná teplota.

Zánět může vzniknout například v důsledku kožní infekce v oblasti zvukovodu a ucha. Ta může být virového, bakteriálního i plísňového původu.

Někdy však může být zánět způsobený i na základě ucpání zvukovodu mazem. V takto ucpaném zvukovodu se infekce lépe usídlí a také množí.

Při tomto typu zánětu nastává nejen píchání v uchu. Rozeznat zánět středního ucha od zánětu zevního zvukovodu se dá i dotykem. Při zaníceném zvukovodu je ucho citlivé na dotek. Je tomu tak i v případě zánětu chrupavky vnějšího zvukovodu a ucha.

Pro léčbu je třeba ucho vyčistit a následně aplikovat ušní kapky, které mají antibiotický účinek. V případě, že byl zánět způsobený plísní, lékař předepíše pacientovi i antimykotika.

Vnitřní ucho
Vnitřní ucho. Zdroj: Getty images

Zánět vnitřního ucha

Závažný je zánět vnitřního ucha. Labyrintida (zánět labyrintu) je doprovázena bolestí, ale i nevolností, zvracením, nystagmem (mimovolní pohyby očí). Obtíže bývají zhoršené při pohybu hlavy.

Přenesená bolest do ucha

Píchání v uchu může být způsobeno i vyzařováním z jiného místa. Znamená to, že epicentrum bolesti není v uchu. Bolest vznikne na jiném místě a do dané oblasti se přenese.

Příkladem je bolest zubů, dásní z důvodu různých zánětlivých onemocnění. Další možnost je vznik zmíněných obtíží po vytržení zubů. Podobně je to i při zánětu sliznic v dutině úst, kdy se může bolest přenášet do různých oblastí, mimo jiné také do ucha.

Samostatnou kategorií je zánět processus mastoideus, což je vlastně část spánkové kosti. Odborně se nazývá mastoiditis. Nejčastěji se jedná o komplikaci zánětu středního ucha. Projevuje se i pícháním v uchu.

Costenův syndrom je porucha temporomandibulárního kloubu. Jedním z jejích příznaků může být právě píchání v uchu. Tento syndrom popsal lékař James B. Costen v roce 1934.

Zmínit je třeba také primární neuralgii nervus glossopharyngeus (IX. hlavový nerv, jazykohltanový nerv). Bolest V. hlavového nervu (nervus trigeminus, trojklanný nerv) má za následek přenesení bolesti a například i píchání v uchu.

Lidé trpící bolesti krční páteře znají vystřelování bolesti do hlavy a bolest vyzařující do oblasti ucha (kromě dalších potíží). Úraz a cizí těleso patří také mezi možné příčiny píchání v uchu. Proto je v případě potíží doporučeno odborné vyšetření.

Video o příčinách bolesti ucha

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.