Rozpraskané rty: Proč jsou mé rty suché a popraskané?

Rozpraskané rty: Proč jsou mé rty suché a popraskané?
Zdroj fotografie: Getty images

Vysušené a popraskané rty umí potrápit. Hlavně když se k popraskání přidruží zánět. Popraskání je častým projevem dehydratace. Negativní vliv má i nevhodná kosmetika, ale také vliv počasí. V některých případech může praskání rtů značit jiné onemocnění.

Popraskané rty mohou vzniknout nejčastěji v důsledku počasí. Rty negativně ovlivňuje příliš velká zima a chlad, ale také dlouhé vystavení slunci a vysoké teplotě. V koutcích rtů se mohou vyskytnout bolestivé menší praskliny.

Také k nim dochází v důsledku nedostatku některých minerálů nebo vitaminů v organismu. Ale i při sníženém příjmu tekutin. V některých výjimečných případech je potřeba pátrat i po onemocnění.

Nedostatek tekutin, vitamínů a minerálů

Za popraskané a vysušené rty může také dehydratace a nedostatek tekutin v organismu. K tomu dochází nedostatečným příjmem, ale i při zvýšeném výdeji, kdy není zajištěna potřebná náhrada ztracených tekutin.

V dětském věku a u starších lidí dochází k dehydrataci rychle. Příznakem může být právě vysušení rtů a jazyka. Senioři často trpí na snížený pocit žízně, proto u nich dochází často k dehydrataci.

Snížený přísun tekutin je potřeba napravit i při průjmu, zvracení, horečce, ale i při zvýšené fyzické námaze. V letních měsících, kdy stoupá teplota ovzduší, je také důležitá úprava příjmu tekutin.

barevné kuličky znázorňují vitamíny a minerály, mají černý popis
Vyvážená strava zajistí potřebné vitamíny a minerály. Zdroj foto: Getty images

Někdy se mohou popraskané rty vyskytnout i jako příznak nedostatku zinku, železa nebo vitamínů skupiny B (B2 a B12) a vitaminu C v organismu. Je to následkem nevyvážené stravy nebo jako důsledek hladovění.

Vitamíny skupiny B jsou zastoupeny v mléce, mléčných výrobcích, drůbežím a rybím mase. Vitamin C v ovoci a zelenině, jako jsou citrusy, černý rybíz, kiwi, ale také paprika, zelí, listová zelenina, rajčata, květák, petržel a najdeme ho i v šípku a rakytníku.

Popraskané rty při chudokrevnosti

I nedostatek železa může způsobit potíže. Při snížené koncentraci železa v krvi dochází k anémii (chudokrevnosti). Železo je důležitým stavebním prvkem.

Tato nemoc krve je způsobena snížením hladiny hemoglobinu. Hemoglobin je červené barvivo, na které se váže kyslík. Z nedostatku železa tak může vzniknout anémie, protože právě železo je potřebné pro tvorbu hemoglobinu. Přítomny jsou tedy i popraskané rty.

Zanícené tepny a popraskané rty

Onemocněním cévního systému je také Kawasakiho nemoc. Dochází při ní k zánětu malých a velkých tepen, konkrétně k zánětu jejich stěn. Nejčastěji trpí tímto onemocněním děti ve věku do 4 až 5 let.

Nemoc se projevuje horečkou, zvětšením lymfatických uzlin v oblasti krku, zarudnutím sliznice v ústech a někdy i vyrážkou na kůži. Jako jeden ze symptomů onemocnění lze u dítěte pozorovat i popraskané rty a zarudnutí jazyka.

Při kožních problémech

Problém mohou způsobit i záněty kůže, a to hlavně kontaktní dermatitidy. Reakcí na chemické či jiné působení může být právě zánět a popraskání rtů. Proto je třeba dbát na výběr správných kosmetických prostředků.

Pro tento případ platí, že je lepší důvěřovat ověřené kosmetice a jiným prostředkům v úzkém kontaktu s pokožkou. I když je někdy vyšší cena. Případný zánět je nepříjemný a také finančně náročnější.

Cheilitida je zánětlivé onemocnění rtů a za jeho vznikem je několik příčin. Například i bakterie nebo kvasinky, alergická reakce, také nadměrné UV záření. Projevuje se vysušením rtů, jejich praskáním, šupinatěním, otokem. Na rtech vznikají vřídky, prohlubně, záhyby.

U malých dětí se někdy projevuje popraskanými rty i atopický ekzém. Rty jsou suché, popraskané, na krajích mohou být menší prasklinky a kolem úst se nachází také mnohdy tento druh ekzému.

Toto onemocnění je dáno geneticky. Výsledkem je patologická imunitní reakce organismu, která se projevuje na kůži. Ta je častokrát velmi suchá, svědí a vyskytují se zde menší vyrážky. Nemoc způsobují různé alergeny včetně potravin.

černobílá tabulka, výstraha před chemikáliemi, nakloněná zkumavka kapka nad rukou
Dráždění chemikáliemi z okolí. Zdroj foto: Pixabay

Jiným příkladem je onemocnění ichtyóza. Je to vrozené geneticky podmíněné onemocnění. Vyznačuje se rohovatěním, šupinatěním kůže a vznikem tuhých suchých map. Typicky se vyskytuje na končetinách a trupu. Ale postihnout může kterékoli místo a také pokožku rtů.

Ichthys je název odvozen z řeckého slova ryba. Onemocnění se tak označuje hlavně z důvodu podoby šupin, které se odlupují. Častý při tomto onemocnění je i atopický ekzém. Kromě šupin a vysušením se projevuje svěděním.

Ale i jiné příčiny

Suché a popraskané rty mohou indikovat také například oslabení imunity. Vliv na kvalitu rtů má také věk. Starší lidé mají spíše problémy se suchými nebo popraskanými rty.

Velký vliv mají i produkty s chemickými konzervanty, ty mají také špatný vliv na rty. U seniorů může být problém i při nádoru sliznice rtů (spinocelulární karcinom), který je třeba léčit.

Někdy mohou popraskané koutky na okrajích rtů signalizovat i různé záněty v těle, případně cukrovku nebo Crohnovu chorobu. Při nich jde ale o velmi necharakteristické symptomy. Každopádně je lepší navštívit raději lékaře.

Koušete si rty?

Žena si hryže do rtu, má zavřené oči
Kousání a olizování patří k častým příčinám. Zdroj foto: Getty images

I tento zlozvyk může vytvořit problém. Neustále kousání rtů je dráždí. Dráždění vyvolávají hlavně sliny. Stejně je na tom i jejich neustálé olizování. Sliny obsahují enzym amylázu a ten negativně působí na citlivou a jemnou pokožku rtů.

Důležité je, aby měl člověk dostatek vitamínů, zejména skupiny B a C, ale také zinku, železa. Celkově je třeba změnit jídelníček k zdravější a vyvážené stravě, zejména směrem k ovoci a zelenině. Stejně důležitý je dostatečný příjem tekutin. Pozor také na kosmetiku, kterou člověk používá na rty. Neměla by obsahovat alkohol.

V případě, že se vyskytují také jiné příznaky, může být praskání rtů jako následek jiného onemocnění. A v tom případě je lepší odborné vyšetření, jako je například odběr krve a její laboratorní vyšetření.

Video o příčinách popraskaných rtů

fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.