Jaké příčiny má zhrubnutí hlasu? + Mutace v pubertě

Jaké příčiny má zhrubnutí hlasu? + Mutace v pubertě
Zdroj fotografie: Getty images

Za zhrubnutím hlasu může být vysušení hlasivek. K němu dochází hlavně během topné sezóny, ale i přes léto. Často je příčina v přetížení hlasivek. Ale příčinou může také být onemocnění dýchacích cest. V lehčích případech jsou to záněty, v horších nádor. Za zhrubnutím hlasu mohou být i jiné příčiny, například hormonální změny.

Zhrublý hlas je příznakem pro hormonální změny, ale také pro onemocnění. Mezi nemoci, které jsou jeho příčinou, patří méně závažné infekty horních cest dýchacích, ale i vážné nádorové změny.

Hormonální změny

Zhrubnutí hlasu je typické zejména pro chlapce v pubertě. V důsledku hormonálních změn dochází k fyziologickému zhrubnutí hlasu, což je přirozenou součástí dospívání.

Mutace = fyziologické zhrubnutí hlasu.

Díky zvýšené hladině hormonů nastává rozšíření hrtanu, čímž se vytvoří i větší prostor pro rezonanci hlubšího tónu hlasu.

Chlapec v pubertě, hnědé vlasy, oblečen bledý svetr
Přirozené změny v pubertě i jako znak dospívání. Foto: Thinkstock photos

V mnoha případech ale dochází k těmto změnám i u dívek v důsledku nadbytku hormonu. To už je chorobný stav způsobený zvýšenou produkcí hormonů.

Pokud však u chlapců není dostatečná tvorba hormonů, tak u nich ke zhrubnutí hlasu nedojde. To je třeba také řešit. Zhrubnutí hlasu ale provází i lidi s hypotyreózou. Jde o onemocnění štítné žlázy, která neprodukuje dostatečné množství hormonů. Toto onemocnění trápí zejména ženy.

Hypotyreóza se projevuje různými příznaky. Například únavou, bušením srdce, zimomřivostí, ale třeba i zhrubnutím hlasu a chrapotem místo mluvení.

Vliv kouření a respiračních onemocnění

S hlasem se mohou ale vyskytnout i jiné problémy Kromě zhrubnutí se mohou objevovat problémy celkově s hlasem a řečí. To je typické pro silné kuřáky a pro lidi s respiračními onemocněními.

Někdy souvisí ztráta hlasu nebo jeho zhrubnutí s různými infekcemi v dýchacích cestách. Nejčastěji se jedná o projevy infekce horních cest dýchacích, jako jsou například angína nebo laryngitida.

Laryngitida je zánětlivé onemocnění hrtanu, které probíhá v akutní nebo chronické formě. Typické pro taková infekční onemocnění je podráždění v krku, jeho bolestivost, vyskytuje se i suchý kašel a chrapot. Takové zhrubnutí nebo ztráta hlasu jsou však naštěstí vždy jen dočasné.

Po přetížení hlasivek a při jejich onemocněních

Dívka křičí, namáhá si hlasivky
Zhrubnutí hlasu i po nadměrném namáhání. Hlasivky je potřeba nechat odpočívat. Foto: Thinkstock photos

Zhrubnutí hlasu se vyskytuje i při přetížení hlasivek nebo při zvýšené námaze hlasivek během kratšího období. Mnohdy postihuje například děti, které často křičí a namáhají si tak ještě rozvíjející se hlasivky.

To může mít vliv i na vývoj jejich hlasu do budoucnosti. Hrozí nejen dočasná ztráta hlasu, ale také problémy s kvalitou hlasu v období dospívání a dospělosti. Každopádně by neměl být tento příznak ignorován, pokud nejde o symptom respiračního onemocnění.

Po námaze nebo při onemocnění je důležité, aby hlasivky odpočívaly. Jinak je riziko vzniku komplikací. Mohou se vytvářet uzlíky, polypy či otoky hlasivek.

Nádor jako příčina zhrubnutí hlasu

Někdy se zhrubnutím hlasu projevují i nádorová onemocnění v ústní dutině nebo i v hrtanu. Mohou způsobit problémy i s výslovností a bolestivé polykání. To je typické zejména tehdy, vytvoří-li se v krku překážka v podobně nádoru nebo i zduření.

Žena si drží hrdlo, bolí ji
Přidružuje se i bolest v krku, zhoršená polykáním. Foto: Thinkstock photos

Právě toto je spolu s chrapotem příznakem například pro nádor hrtanu, který může být zhoubný, ale i nezhoubný. Nejčastějším typem nádoru je papilom a jeho příčinou je HPV virus. Nejčastěji se tímto typem viru nakazí děti od matky a vytvoří se u nich nezhoubný nádor.

Zhoubná podoba má tři formy, a to glotickou, supraglotickou a infraglotickou. V každém případě nádor v hrtanu ohrožuje pacienta. Hlavně omezením příjmu potravy, ale i dýchání. Proto se musí vždy odstranit.

Samotné hlasivky mohou být postiženy onkologickým procesem. Hlavní důvod je kouření, ale také dlouhodobé působení dráždivých látek, plynů.

Ostatní příčiny zhrubnutí hlasu

Kromě uvedených příčin existují i jiné, které jsou příčinou zhrubnutí hlasu. Ne vždy je to jen onemocnění. Mezi nejčastější příčiny hrubého hlasu se řadí:

  • léky (inhalace kortikosteroidů při onemocněních plic a astmatu)
  • alergie
  • pooperační stavy, ale také poškození během operace
  • úraz
  • kromě kouření se podílí na zhrubnutí i alkohol
  • znečištěné prostředí
  • vyschnutí v krku, suché prostředí
  • psychogenní příčiny
  • gastroezofágeální reflux
  • neurologické příčiny, například skleróza multiplex, Parkinsonova choroba, po cévních mozkových příhodách
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.