Zaražené větry: Znáte příčiny? + Příznaky, léčba a rychlá pomoc

Zaražené větry: Znáte příčiny? + Příznaky, léčba a rychlá pomoc
Zdroj fotografie: Getty images

Větry jsou běžnou součástí lidských trávicích procesů. Zaražené větry jsou poměrně častým zdravotním problémem s různými příčinami. Ve většině případů nejsou zaražené větry signálem závažného onemocnění a potíže v krátké době odezní. Jaké jsou všechny možné příčiny zaražených větrů a nadýmání?

Zaražené větry je lékařský termín pro zablokování fyziologického odtoku plynů z trávicího traktu. Tento stav může být nepříjemný a bolestivý.

Zaražené větry mohou být příznakem dietní chyby, potravinové intolerance a závažnějších onemocnění trávicího traktu.

Příčiny, diagnózu, léčbu, domácí pomoc a mnoho dalších zajímavých informací naleznete v článku.

Zaražené větry a nadýmání

Horší než vlastní odchod větrů je naopak stav, kdy trávicí plyny nechtějí ven. Mohou způsobit nepříjemné zdravotní problémy, včetně bolesti a pocitu nafouklého břicha.

Trávicí plyny jsou výsledkem činnosti trávicího systému. Některé složky potravy se mohou dlouho úplně rozkládat. Často se dostanou do tlustého střeva, aniž by byly zcela stráveny.

Jsou produkovány především bakteriemi, které žijí v našem tlustém střevě a pracují na procesu rozkladu potravy.

Průměrně se plyny uvolňují 12–15krát denně.

Tento proces trávení mohou komplikovat nevhodné stravovací návyky nebo složky potravy, potravinové intolerance, alergie, gastroenteritida, zánětlivá onemocnění střev a další.

V některých případech lze pociťovat bolest v oblasti břicha. U jiných jedinců se zaražené větry projevují nadýmáním a pocitem nafouknutí. Projevem zaražených větrů může být také říhání.

Nadýmání a zaražené větry často souvisí se zvýšenou produkcí plynů, jejich hromaděním a nedostatečným odchodem z trávicího traktu.

Ve většině případů se jedná o krátkodobý stav, který odezní při změně životního stylu. V některých případech je však nutná odborná lékařská pomoc.

Zaražené větry obvykle nejsou známkou závažného onemocnění. Pokud však tímto problémem trpíte dlouhodobě a opakovaně nebo pokud trpíte náhlými silnými zažívacími potížemi, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc?

  • Často se opakující zaražené větry
  • Problémy s vyprazdňováním (zácpa, průjem)
  • Silná náhlá bolest v oblasti břicha
  • Trvalé a často se opakující bolesti
  • Přítomnost krve ve stolici
  • Vysoká horečka a zimnice (třes)
  • Zvracení a nevolnost
  • Pocit na omdlení a závratě

Etiologie a příčiny

Etiologie zažívacích potíží je poměrně složitá a rozsáhlá, zejména v případě celkového příznaku, jako je nadýmání nebo zástava větrů. Příčiny lze rozdělit na dietní chyby a organické strukturální příčiny.

Dietní chyba ve výživě

K zaraženým větrům a nadýmání břicha může dojít po konzumaci určitých potravin nebo složek stravy. Jedná se především o sacharidy, luštěniny a některé druhy zeleniny. Po těchto potravinách se také může objevit plynatost a nadýmání. Je to hlavně kvůli tomu, že se obtížně tráví.

Lidský organismus často není schopen strávit některé složité cukry v tenkém střevě, protože mu chybí potřebné trávicí enzymy.

Příkladem hůře stravitelných potravin jsou luštěniny (fazole, hrách, čočka, cizrna), brokolice, zelí, kapusta, rozinky, cibule, česnek, jablka a sušené švestky.

Některé sacharidy se mohou dlouho rozkládat a často se dostanou do tlustého střeva, aniž by byly zcela stráveny. Mezi rizikové nápoje patří sycené bublinkové nápoje a alkohol.

Kromě samotného jídla mohou být zaražené větry způsobeny také nevhodnými stravovacími návyky, jako je rychlá konzumace jídla, pojídání nadměrných porcí jídla, hltání jídla a zapíjení jídla tekutinou.

K nadměrné tvorbě plynů a následným zažívacím potížím přispívá také polykání vzduchu v podobě žvýkání žvýkaček, lízání lízátek a zmrzliny nebo kouření.

Zdrojem zažívacích potíží mohou být také některé léky a drogy. Patří mezi ně některé protizánětlivé léky, analgetika (léky proti bolesti), psychofarmaka a léky proti zácpě nebo průjmu.

Organická příčina (onemocnění)

Nesnášenlivost některých složek potravy nebo alergie na potraviny mohou krátkodobě po konzumaci nevhodné potraviny způsobit nadýmání, zástavu větrů, problémy se stolicí a další.

Příkladem může být nesnášenlivost laktózy (mléčného cukru), mléčné bílkoviny nebo lepku (glutenu). Těžká forma nesnášenlivosti lepku se nazývá celiakie.

Souhrn témat týkajících se potravinových intolerancí

Potravinové alergie se týkají také některých druhů ovoce, ořechů, koření nebo mořských plodů.

Při některých onemocněních zažívacího traktu dochází k poruše trávení a zvýšené tvorbě plynů. To může způsobovat nejen plynatost, ale také zástavu odchodu větrů.

U akutní infekční břišní chřipky se mohou vyskytovat různé, zažívací potíže, dokonce i nadýmání a problém s větry. Přidruženým projevem gastroenteritidy je zvýšená tělesná teplota, celková slabost a potíže s vyprazdňováním.

Při chronických střevních zánětech (ulcerózní kolitida, Crohnova choroba...) dochází ke snížení vstřebávací plochy, poruchám trávení a hromadění plynů.

Příklady onemocnění s možným příznakem zástavy větrů:

  • Potravinová alergie/nesnášenlivost
  • Zácpa (obstipace)
  • Gastroenteritida různého původu
  • Zánětlivá infekční onemocnění trávicího traktu
  • Ulcerózní kolitida
  • Crohnova choroba
  • Syndrom dráždivého tračníku
  • Střevní obstrukce (ileus)
  • Zhoubná a nezhoubná onemocnění trávicího systému

Zaražené větry v těhotenství

Problémy s odchodem větrů v těhotenství jsou způsobeny především zvýšenou hladinou hormonu progesteronu v těle ženy.

Zvýšená hladina tohoto hormonu způsobuje zpomalení střevní stěny. To vede ke zpomalení střevní motility (pohyblivosti) a trávení potravy ve střevním traktu.

Nadýmání, plynatost i zaražené větry jsou v těhotenství běžné. Ve většině případů se nejedná o závažnou situaci a nadýmání není nijak nebezpečné pro matku ani vyvíjející se plod.

Výjimkou jsou případy, kdy se objeví související rizikové příznaky, jako je pocit intenzivního tlaku, bolest nebo křeče.

Pozor na prudkou náhlou bolest i dlouhodobou nespecifickou bolest nebo zažívací potíže.

V takovém případě neprodleně vyhledejte odbornou pomoc gynekologa.

Přečtěte si také:
Zaražené větry: problém pro dospělé, děti i těhotné ženy?

Zaražené větry u malých dětí

Po porodu se břišní stěna zpevňuje, jak dítě postupně roste a jeho svaly sílí.

Novorozenci a malé děti se ještě nedokážou účinně zbavovat plynů ve střevech tak, jak to dělají dospělí jedinci. Proto je zcela běžné zaražení větrů, nadýmání nebo naopak nadměrná plynatost.

Nadýmání se často vyskytuje u malých dětí. Jednou z příčin je nadměrné polykání vzduchu při pláči, křiku nebo sání. Nadměrné polykání současně s nedostatečně vyvinutou střevní mikroflórou způsobuje nadýmání.

Je nutné pozorovat, zda se problém s větry opakuje a zda případně nesouvisí s příjmem potravy nebo tekutin. Možnou příčinou nadýmání kojenců je právě špatná snášenlivost podávané umělé výživy.

Bolesti břicha u kojence by se neměly podceňovat.

Pokud se u dítěte objeví bolesti, křeče, potíže s vyprazdňováním, zvýšená teplota a další varovné příznaky, vyhledejte odbornou pomoc pediatra.

Je vhodné dodržovat několik preventivních opatření, jako je správné odříhnutí po kojení nebo krmení, jemná masáž bříška, přiblížení kolen k bříšku, čaj nebo kapky proti nadýmání pro kojící matky.

Diagnostika a možnosti léčby

Ve většině případů jsou zaražené větry nebo nadýmání pouze krátkodobou, nezávažnou situací. V některých případech je však nutná odborná diagnostika lékařem (praktickým lékařem nebo gastrointestinologem).

Diagnostika spočívá v odebrání anamnézy, posouzení klinických příznaků, základním vyšetření pohledem, poslechem a pohmatem.

Otázky lékaře se zaměřují na životní styl, dietu a současnou farmakoterapii. Při fyzikálním vyšetření se lékař zaměří na oblast břicha.

Zkoumá ztuhlost a poddajnost břišní stěny pacienta.

Pacientovi je možné odebrat vzorek krve. Při podezření na některá onemocnění trávicího systému lékař indikuje endoskopické zobrazovací vyšetření (gastroskopie, kolonoskopie...).

Zaražené větry jsou příznakem určité poruchy nebo onemocnění trávicího traktu. Kromě odstranění tohoto příznaku je nutné řešit samotnou příčinu jeho vzniku.

Podle příčiny výskytu se následně stanoví léčba. Ta může být konzervativní, farmakologická a ve vzácných případech chirurgická.

Základem léčby je konzervativní forma. Spočívá v úpravě životního stylu a stravy. Pravidelná strava v menších porcích, vyloučení těžko stravitelných složek potravy a pravidelná fyzická aktivita.

V rámci farmakologické léčby lékař indikuje léky, které regulují plyny v trávicím traktu a uvolňují jejich odtok. Nazývají se také jako léky proti nadýmání nebo expektorancia. Pro rovnováhu střevního mikrobiomu je vhodný příjem probiotik.

Existuje řada volně prodejných léků na podporu trávení a odstranění nadýmání (tablety, kapsle, kapky...). Černé aktivní uhlí může pomoci zmírnit problémy s nadýmáním i se zaraženými větry.

Jako domácí pomoc je vhodná fyzická aktivita (chůze, jóga, cvičení...), jemná masáž břišní stěny ve směru peristaltiky střev nebo lokální aplikace tepla (termoforéza).

Pozor! V případě zánětu trávicího traktu konzultujte aplikaci tepla s lékařem.

Při zažívacích potížích je vhodné vyhnout se luštěninám, tučným nebo kořeněným jídlům, cukrům, mléčným výrobkům a alkoholu.

Můžete také vyzkoušet přírodní pomoc bylinek a koření. Mezi nejúčinnější patří máta peprná, fenykl, pampeliška, kardamom, ostropestřec mariánský, šalvěj zahradní, zázvor, kmín a kurkuma.

Vhodnou formou jejich konzumace je bylinný čaj, kapky nebo extrakt v doplňku stravy. Existují také koření a mleté prášky z bylin, které lze přidávat přímo do jídla. Tím se zabrání nadýmání a plynatosti.

Domácí rady a prevence při zástavě větrů:

  • Peristaltická masáž břicha
  • Pravidelná fyzická aktivita
  • Dostatečný příjem vlákniny ve stravě
  • Pravidelná strava v menších porcích
  • Pomalejší jídlo a nepolykat
  • Nezapíjet jídla tekutinou během jídla
  • Vyloučení sycených nápojů
  • Lokální aplikace tepla
  • Vhodný bylinný čaj
  • Volně prodejné léky na podporu trávení
  • Příjem probiotik a prebiotik
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9.
  • solen.cz - Nadýmání - jaké léky ho způsobují a jak ho léčit. Solen. Eliška Kolmanová
  • healthline.com - Vše, co potřebujete vědět o nadýmání. Healthline. Youssef (Joe) Soliman, MD
  • medicalnewstoday.com - Vše, co potřebujete vědět o nadýmání. Medical News Today. Yvette Brazier
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.