Zácpa: čeho může být příznakem? + Příčiny a léčba

Zácpa: čeho může být příznakem? + Příčiny a léčba
Zdroj fotografie: Getty images

Zácpa je nepříjemný stav, se kterým se během svého života setká téměř každý. Při zácpě dochází ke snížení frekvence vyprazdňování stolice. Často je doprovázena bolestmi břicha, nepříjemnými pocity a tužší stolicí. Co všechno může zácpa signalizovat?

Zácpa se odborně nazývá obstipace. Při zácpě je stolice tužší a frekvence vyprazdňování je výrazně nižší. Etiologie zácpy je poměrně rozmanitá. Od dietní chyby, stravy, stresu, farmakoterapie až po různá, nejen gastrointestinální onemocnění.

Příčiny zácpy, příznaky, diagnostiku, léčbu, dietu a mnoho dalších zajímavých informací naleznete v článku.

Zácpa (obstipace)

Zácpa je stav, kdy je frekvence vyprazdňování menší než 3krát za týden. Stolice má tužší konzistenci. Samotné vyprazdňování může být nepříjemné.

Zácpu často doprovází bolest břicha, pocit tlaku, nadýmání, nucení na stolici nebo nepříjemné pocity a bolestivost při samotném vyprazdňování.

Zácpa je porucha střevní peristaltiky, při které dochází k poruše vyprazdňování.

Možné přidružené příznaky při zácpě:

  • Těžká, tvrdá a objemná stolice
  • Bolestivé nepříjemné vyprazdňování
  • Pocit zvýšeného tlaku a napětí ve střevním traktu
  • Bolest a nepříjemné pocity v břišní dutině
  • Nadýmání, plynatost
  • Pocit neúplného vyprázdnění konečníku

Odborná garantka článku MUDr. Zuzana Kožlejová, PhD., doplňuje informace:Alarmujícími příznaky jsou tuhá, tužkovitá stolice, střídání průjmu a zácpy nebo zácpa s příznaky krvácení. Nepřehlížejte dlouhodobé potíže, takové příznaky se mohou vyskytnout u nádorů.

Podle délky trvání se dělí na:

  • Akutní zácpa (krátkodobá)
  • Chronická zácpa (dlouhodobá)

Akutní zácpa (náhlá/krátkodobá)

Akutní zácpa je krátkodobá. Trvá několik dní a nejčastěji je důsledkem dietních chyb a nedostatku tekutin. Může souviset s psychikou, stresem, změnou prostředí nebo novou farmakoterapií.

Akutní zácpa může být projevem probíhajícího onemocnění. Nejčastěji se jedná o onemocnění gastrointestinálního systému.

Jednou ze závažných příčin náhlé zácpy může být střevní neprůchodnost (ileus). Dochází k silné bolesti. Tento stav vyžaduje akutní odborný zásah a uvolnění překážky střevní pasáže.

Chronická zácpa (dlouhodobá)

Dlouhodobá zácpa představuje ve většině případů zdravotní problém. Pokud zácpa přetrvává, měl by příčinu zácpy vyšetřit lékař.

Nemusí se jednat o závažný zdravotní problém, ale pravidelná zácpa může být příznakem různých onemocnění, nejen gastrointestinálních. Zácpa může být také vedlejším účinkem léků.

Kdy vyhledat odbornou pomoc lékaře?

  • Pokud zácpa neustoupí po několika dnech
  • Pokud se zácpa pravidelně vrací
  • Pokud je ve stolici krev nebo hlen
  • Pokud má stolice zvláštní barvu
  • Pokud zácpu doprovází zvracení a nevolnost
  • Pokud máte silné bolesti břicha
  • Pokud je vaše břicho oteklé a citlivé na dotek
  • Pokud máte horečku, zimnici, třesavku
  • Pokud máte podezření na otravu, infekci a jiné onemocnění

Co může být příznakem zácpy?

Etiologie zácpy je různá. Faktory ovlivňující její vznik lze rozdělit na vnější a vnitřní. Příčiny také dělíme na funkční a organické.

Na jedné straně může být zácpa způsobena nevhodnou stravou, stresem, cestováním, minimální fyzickou aktivitou a podobnými vnějšími vlivy.

Na druhé straně může být zácpa projevem určitého onemocnění – trávicího, neurologického, psychologického a dalších vnitřních systémů těla.

Možné příčiny zácpy:

  • Nevhodný nezdravý životní styl
  • Strava s nízkým obsahem vlákniny
  • Náhlá změna stravy a změna surovin
  • Nadměrný příjem masa
  • Strava bez zbytků
  • Nedostatečný příjem tekutin (dehydratace organismu)
  • Nedostatečná pravidelná fyzická aktivita
  • Nedostatečná kompenzace sedavého zaměstnání
  • Změna prostředí, návyků a cestování
  • Psychogenní faktor (stres, emoční vypětí)
  • Těhotenství a poporodní období
  • Po operacích

Nemoci jako možné příčiny zácpy:

  • Onemocnění střevního traktu (ulcerózní kolitida, divertikulóza, střevní obstrukce, celiakie, Crohnova choroba)
  • Onemocnění trávicího systému (zánět slinivky břišní, hemoroidy)
  • Potravinové alergie a intolerance (celiakie, intolerance laktózy)
  • Neurologická onemocnění (Parkinsonova choroba, myopatie, porucha nervového zásobení)
  • Endokrinní onemocnění (onemocnění štítné žlázy, hypotyreóza, amyloidóza, hyperparatyreóza)
  • Metabolické onemocnění (diabetes mellitus, hypokalémie)
  • Duševní onemocnění (deprese, úzkost, poruchy chování, poruchy příjmu potravy)
  • Nežádoucí vedlejší účinek farmakologické léčby (léky a léčiva)

Nevhodný životní styl a stravovací návyky

Zácpa může být důsledkem dlouhodobě málo pestré stravy, špatného pitného režimu, nevhodných kombinací, nepravidelné nebo nadměrné konzumace potravin. Trávicí procesy jsou zpomalené.

Častou příčinou nadýmání břicha je konzumace velkého množství sacharidů a látek obsažených v luštěninách nebo jiných specifických potravinách. Častým důsledkem nedostatečného příjmu vlákniny je zácpa.

Nedostatek pravidelné fyzické aktivity spolu se sedavým způsobem života může způsobit pomalé trávení a vyprazdňování. Důsledkem je snížená frekvence vyprazdňování. To platí zejména pro jedince se sedavým zaměstnáním a nedostatečnou kompenzační pohybovou aktivitou.

Onemocnění trávicího systému

Zácpa je nejčastějším projevem poruchy trávicího systému.

Zácpa často doprovází chronická zánětlivá střevní onemocnění, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova choroba. Může být signálem potravinových alergií a intolerancí. Nejčastěji se jedná o nesnášenlivost lepku (glutenu), laktózy (mléčného cukru) a mléčné bílkoviny.

Zácpa může vzniknout při zánětech, infekcích a poruchách různých orgánů trávicí soustavy.

Při různých onemocněních trávicího traktu se však zácpa může střídat s průjmem. Může být přítomno i zvracení, nevolnost a citlivost břicha. Často se objevují střevní virózy a chřipka.

Jednou z akutních příčin zácpy může být střevní neprůchodnost (ileus). V takovém případě dochází k silným kolikovitým bolestem. Tento stav vyžaduje akutní lékařský zásah.

Další onemocnění

V souvislosti s metabolickými a endokrinními onemocněními může být zácpa přítomna při snížené funkci štítné žlázy, snížené hladině vápníku a draslíku v krvi nebo cukrovce.

Zácpa je často přítomna u některých psychiatrických poruch. Je častá při poruchách příjmu potravy (bulimie, mentální anorexie), depresi nebo úzkostných poruchách.

Zácpa může být projevem neurologických onemocnění, jako je Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza nebo poruchy nervového přenosu a nervového zásobení.

Zácpa je poměrně častým vedlejším účinkem některých léků, jako jsou například antidepresiva, léky na chemoterapii, narkotika, některá antibiotika, antacida nebo antiepileptika.

Zácpa u dětí

K vědomé regulaci vyprazdňování dochází přibližně ve 28 měsících života dítěte.

Nepravidelná frekvence vyprazdňování během prvních týdnů života novorozence je považována za fyziologický stav. U novorozenců a kojenců může docházet ke zvýšené frekvenci stolice, po které může následovat zácpa.

Zácpa u kojence se nejčastěji projevuje suchou, tvrdou nebo zrnitou stolicí. Dítě se pomalu a obtížně vyprazdňuje. Zácpa se u malých dětí projevuje především pláčem nebo prohýbáním zad dítěte ve snaze pomoci vyprazdňování.

Přechod z mateřského mléka na běžné kravské mléko může vést k zácpě, včetně tvrdé konzistence stolice. Nesnášenlivost bílkovin kravského mléka je poměrně častá.

U batolat dochází k vyprazdňování přibližně 2–5krát denně. V období dospívání se frekvence vyprazdňování postupně snižuje na 1–2krát denně.

V dětském období může ke změně vyprazdňování dojít také při různých horečnatých onemocněních, dehydrataci, dietních chybách, nedostatku vlákniny, potravinových alergiích a intolerancích.

Zácpa u dítěte by se měla vždy konzultovat s pediatrem nebo dětským gastroenterologem. Lékař vyloučí střevní abnormality, potravinové alergie, onemocnění trávicího traktu a také metabolické nebo endokrinní poruchy.

Zácpa u žen během těhotenství a po porodu

Ženy mají problémy s obstipací častěji než muži. Zácpa může postihnout ženy krátkodobě před menstruací v důsledku změn hormonů, ale také dlouhodobě v období těhotenství.

Zácpa v těhotenství je způsobena dvěma hlavními faktory, a to hormonálními změnami a rostoucím plodem.

V důsledku vyšší hladiny hormonu progesteronu je zpomalena činnost střevního traktu. Rostoucí děloha zároveň vyvíjí tlak na střeva a konečník. To opět zpomaluje pohyb střev (motilitu).

Mezi další faktory může patřit změna stravy, omezení fyzické aktivity, farmakoterapie nebo užívání různých doplňků stravy.

Zácpa po porodu může být způsobena dočasným narušením análního svěrače a poruchami svalstva pánevního dna. Kvůli působení silného tlaku během porodu může vzniknout otok konečníku nebo hemoroidy.

Vyšetření příznaku zácpy

Počáteční diagnostika obstipace se skládá z posouzení klinických příznaků, odebrání celkové anamnézy a základního vyšetření břicha pohmatem a poslechem.

Kromě jiných diagnóz se lékař zajímá zejména o životní styl pacienta, stravovací návyky a aktuální farmakoterapii.

Další diagnostický postup závisí na podezření lékaře na určité onemocnění. Pacient může být odeslán na jiné oddělení.

Může být indikováno ultrazvukové vyšetření břišních orgánů, odběr krve nebo stolice. Dále se používají zobrazovací endoskopická vyšetření trávicího traktu (gastroskopie, kolonoskopie...) a další.

V případě krátkodobé zácpy bez podezření na jiné onemocnění a chronicitu se pokročilá diagnostika ve většině případů neprovádí.

Pomoc a léčba zácpy

Základem léčby zácpy je diagnostika přesné příčiny.

Ve většině případů je možné se s drobnou, krátkodobou zácpou vypořádat v domácím prostředí.

Léčba chronické pravidelné zácpy patří vždy do rukou lékaře.

Plán léčby spočívá ve stanovení a následném odstranění příčiny vzniku zácpy. V závislosti na etiologii léčí obstipaci příslušný lékař.

Konzervativní léčba zácpy zahrnuje změnu životního stylu.

Konzervativní léčba zahrnuje zejména změnu stravovacích návyků v podobě zvýšeného příjmu vlákniny ve stravě, dostatečného příjmu tekutin a zvýšení pravidelné fyzické aktivity.

Vhodné jsou celozrnné obiloviny, ovesné vločky, čerstvé ovoce (jablka, hrušky, švestky, bobuloviny), zelenina, ořechy a semínka (lněné semínko). Naopak je vhodné vyloučit výrobky z bílé mouky, čokoládu nebo černý čaj.

Bylinné čaje s projímavým účinkem, např. čaj ze senny, nebo minerální vody.

Podpůrnou léčbou je užívání prebiotik a probiotik. Podporují rovnováhu bakteriálního střevního mikrobiomu, zdravé trávení a peristaltiku střev.

Farmakoterapie zácpy nabízí prokinetika, která zlepšují průchodnost trávicího traktu. Spasmolytika jsou indikována zejména u spastické formy zácpy a zmírňují zvýšené napětí trávicího traktu.

Krátkodobě lze indikovat projímadla s různým mechanismem účinku (osmotická, dráždivá...). Vždy je nutné je používat pod odborným dohledem lékaře.

V současné době jsou k dispozici volně prodejné doplňky stravy a léky na podporu trávení a peristaltiky střevního traktu.

Preventivní rady proti zácpě:

  • Pravidelná vyvážená strava
  • Příjem všech 3 makroživin (bílkovin, sacharidů a tuků)
  • Strava bohatá na vlákninu
  • Dostatečný denní příjem tekutin (čistá voda, minerální voda, čaj...)
  • Dostatečný příjem ovoce a zeleniny
  • Dostatečný příjem přirozených zdrojů probiotik ve stravě
  • Pravidelná fyzická aktivita během dne
  • Kompenzace sedavého zaměstnání 
  • Nekontrolovat nutkání na velkou potřebu
  • Dodržování potravinových alergií a intolerancí
  • Užívání probiotik a probiotik na podporu trávení
Přírodní zdroj probiotik a prebiotik ve stravě pro podporu zdravé střevní bakteriální rovnováhy.
Přírodní zdroj probiotik a prebiotik ve stravě pro podporu zdraví střevní bakteriální rovnováhy. Zdroj: Getty Images
fsdílet na Facebooku

Zajímavé zdroje informací

  • solen.sk - Řešení obstipace v ordinaci praktického lékaře pro dospělé. Solen. MUDr. Ahmadullah Fathi, Mgr. Zuzana Gavalierová
  • healthline.com - Co je to obstipace? Healthline: Co je to obstipace? Rachel Nall, MSN, CRNA
  • solen.sk - Obstipace u dětí - 1. část. Solen. Jana Kosnáčová, MD, prof. MUDr. Ľudmila Podracká, CSc.
  • medicalnewstoday.com - Co vědět o zácpě. Medical News Today. Stacy Sampson, D.O.
  • ZAVORAL, Miroslav, ed. Mařatkova gastroenterologie: patofyziologie, diagnostika, léčba. Praha: Ústav pro péči o zdraví lidu: Univerzita Karlova, Nakladatelství Karolinum, 2021. ISBN 978-80-246-5002-9.
Cílem portálu a obsahu není nahradit odborné vyšetření. Obsah má pouze informativní a nezávazný charakter, nikoli poradní. V případě zdravotních potíží doporučujeme vyhledat odbornou pomoc, navštívit nebo kontaktovat lékaře, lékárníka.